Znajdujemy się niedaleko
serca Jaworzna

W samym centrum znajduje się rynek z pomnikiem chomika europejskiego, który jest gatunkiem zagrożonym i pod ochroną w Europie i mieszka sobie właśnie u nas.

I jak na chomika ślązaka przystało, co jest nietypowe u ssaków ma czarny brzuszek. Podobno nie od węgla, bo górnictwo u nas już nie działa. Jaworzno historycznie, to jednak ziemia krakowska ale od 1975 r. administracyjnie podlega województwu śląskiemu, bo Katowice mamy jednak bliżej, niż Kraków, no i odkryto u nas dawno temu węgiel, który jest śląskim złotem. Dlatego łączymy ludzi, ponieważ taki jest urok tego miasta od wieków jak i historia.

Tutaj była najbardziej trwała granica państwa polskiego z sąsiadami i mieszały się narody, kultury oraz wyznania. Na rzece Przemszy, która przepływa przez miasto jest Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli dawna granica pomiędzy państwami zaborczymi.

where we are img where_we_are_abs_image Zdjęcie: Urząd Miasta Jaworzna

W pobliżu mamy moc
atrakcji dla każdego!

Natura

Znajdujemy się dosłownie za płotem Parku Gródek do którego możesz udać się na piechotę, rowerem z przyczepką czy gokartem.
Niedaleko szkoły położony jest również Zalew Sasina oferujący piękne kąpielisko wraz z bazą rekreacyjną.
Na miłośników koni czeka też pobliska stadnina.

attractions img attraction_abs_image Zdjęcie: Tomasz Kasperuk
attractions img attraction_abs_image Zdjęcie: Jakub Hałun (Wikipedia, licencja CC)

Historia

Dla chcących zostać trochę na ziemi krakowsko-śląskiej, żeby poznać historię tego regionu i zobaczyć więcej pięknej przyrody oraz zabytki w tym fortyfikacje obronne Szlaku Orlich Gniazd czy Wawel albo przejść się szlakami turystycznymi Jaworzna czy pospacerować nieco dalej po Ojcowskim Parku Narodowym.

Turystyka

Od nas jest tylko godzina do polskich gór, „rzut beretem” do Czech i na Słowację i praktycznie taka sama droga, co nad Bałtyk to nad Adriatyk.
Współpracujemy z jedną z największych baz nurkowych w Europie na Pieczyskach oraz Towarzystwem Miłośników Jaworzna.

attractions img attraction_abs_image Geosfera / Zdjęcie: Urząd Miasta Jaworzna

Znajdź nas

ul. Piastowska 10
43-600 Jaworzno

find_us_icon
sekretariat@szkoladomowawjaworznie.pl
find_us_icon
882 555 299
Kontakt